De stap van projectmedewerker naar projectleider is een wezenlijke. Als startende projectleider weet je vaak heel veel van de inhoud van het project dat je gaat leiden. De verleiding is dan groot om zoveel mogelijk alles zelf te doen. Als beginnend projectleider sta je daarom voor de uitdaging om meer sturend en regisserend op te treden en niet meer alles zelf te willen doen. Je wilt leren om meer te sturen op het proces, in plaats van op de inhoud, hoe klein het project ook is.
Als deelnemer zal je na afloop de volgende uitspraken kunnen doen:
-
Ik ben in staat om te komen tot een goede projectopdracht.
-
Ik weet een goede relatie op te bouwen met mijn opdrachtgever.
-
Ik kan een realistisch projectplan schrijven.
-
Ik weet hoe ik teamleiders moet betrekken bij de bemensing van mijn project.
-
Ik weet op welke wijze ik een projectteam kan samenstellen.
-
Ik snap op welke wijze ik een projectteam kan aansturen, los van de inhoud.
-
Ik ken mijn eigen kernkwaliteiten als projectleider.
De lijnmanagers (die mensen leveren aan jouw project) zullen aan jou als deelnemer merken dat je:
-
Tijdig overlegt over de inzet van medewerkers voor een project.
-
Hen regelmatig op de hoogte houdt over de voortgang van een project.
-
Zelfstandiger hun projectenwerk vormgeeft.
De opdrachtgever zal merken dat jij:
-
In staat bent om een voorstel te schrijven voor een duidelijke projectopdracht.
-
Op een voorspelbare wijze zijn of haar project aanpakt.
-
Hem of haar op het juiste moment bij de besluitvorming betrekt.
-
Hem of haar de juiste informatie geeft om een besluit te kunnen nemen.
-
Tegenwicht biedt als van de opdracht wordt afgeweken.
De projectmatige instrumenten krijgen een andere betekenis voor jou als projectleider in vergelijking met projectmedewerkers. Bijvoorbeeld: als projectmedewerker moet je weten wat een projectplanning en fasering inhoudt en hoe je daar jouw bijdrage uit kunt distilleren. Als projectleider leer je, om redenerend vanuit het resultaat, een projectfasering te maken en van hieruit een projectplanning. Bovendien leer je hoe je het projectteam betrekt bij het realiseren van de planning.
Een ander wezenlijk onderscheid is, dat je als projectleider in een andere verhouding komt te staan tot jouw leidinggevende, aangezien hij nu de rol van opdrachtgever vervult voor jouw project. De kunst is om hier professioneel mee om te gaan. Nieuwe vaardigheden kunnen daarbij helpen.
Deze training is specifiek voor jou als beginnend projectleider binnen een gemeente of een provincie. De trainers van deze tweedaagse training weten exact in welke situatie jij zit. Zelf zijn ze ook projectleider binnen een gemeente en hebben daarnaast ervaring opgedaan met het trainen in projectmatig werken.
Projectmatig werken
De trainers
-
Amel Jaafar
Gemeente Súdwest-FryslânIk ben werkzaam bij de prachtige gemeente Súdwest-Fryslân. Begonnen als projectondersteuner en doorgegroeid naar senior projectmanager. Mijn achtergrond is bedrijfskundig met specialisatie procesoptimalisatie. Als organisatie-/bedrijfskundige met een sterke passie voor programma- en projectmanagement, richt ik me steeds meer op de rol van trainer en mentor. Ik heb uitgebreide ervaring in het leiden van diverse projecten en het verbeteren van bedrijfsprocessen. Wat mij enthousiasmeert en inspireert is het delen van deze kennis en ervaring met anderen. Als trainer vind ik het belangrijk om niet alleen theoretische kennis over te brengen, maar ook praktische vaardigheden en inzichten, die direct toepasbaar zijn in het dagelijkse werk. Mijn doel is om anderen te helpen en te ondersteunen in hun groei als professionals binnen het vakgebied van programma- en projectmanagement.
-
Mark ter Bals
Gemeente LeusdenMark is zelfstandig publiek professional. Hij doet interimwerk in management, organisatie & bestuursadvies. Eerder was hij projectmanager, programmamanager, strategisch adviseur, bestuursadviseur bij de gemeentelijke en provinciale overheid. Hij heeft veel ervaring met strategieontwikkeling, politiek-strategische advisering, project-, programma-, en procesmanagement.
Data
Deze tweedaagse training wordt gegeven van 10.00 uur tot 15.30 uur in Woerden op:
- dinsdag 2 maart 2027 (Utrecht)
- dinsdag 9 maart 2027 (Utrecht)
Kosten
De VPNG-Academy biedt deze training aan tegen de kostprijs van € 1189,- pp. Annuleren kan tot vier weken voor aanvang van de training. De training is alleen toegankelijk voor personen in loondienst van de overheid.
BESTUUR VPNG
Francois van Doesburg, Opgavenmanager, Veenendaal
Fernando Salinas Camara, Afdelingsmanager Ontwikkeling Grondbedrijf, Den Haag
Rene Boterblom, Teammanager Projecten, Altena
Ruud de Smit, Teammanager Projecten, Súdwest-Fryslân
Rene Schepers, Hoofd Programma´s en Projecten, Eindhoven
De VPNG is een zelfstandige vereniging van 285 gemeentelijke projectbureaus en de provincies. Met 90 bijeenkomsten per jaar en ruim 25.000 aangehaakte project-, proces- en programmamanagers zijn wij de meest actieve community of practice voor opgavesturing van de lokale overheid.
CONTACT
Heb je een praktische vraag over deze training, neem dan contact op met Toin Routers, via t.routers@vpng.nl.